Türkiye'nin en güncel blog sitesi blogzenn.net'a hoşgeldiniz.
Cuma , 12 Ocak 2018
Anasayfa » İşe Yarayanlar » Kişisel Blog Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Kişisel Blog Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Kişisel bloglar, web yazarlarının daha çok deneyimlerini paylaştıkları, eleştirilerini yaptıkları, günlük yaşama dair konular içeren sitelerdir. Bu sitelerin genellikle belli bir takipçi profili vardır düzenli olarak bu blogu okurlar ve yorumlarlar.

Kişisel blog siteleri son yıllarda web dünyasında sayıca oldukça artmış durumdaydı. Daha sonra Vlog olarak adlandırdığımız video bloglar kişisel blog sitelerini geride bırakır oldu. Bunun sebebini şöyle açıklayabiliriz. Kişisel blog sitelerinin son zamanlarda sayıca artmış olmasının sebebi başarılı bir yazarsanız bu tarz bloglardan iyi paralar kazanabiliyor oluşunuzdu. Yani düzenli bir bloglamayla neredeyse bir memur maaşı kadar gelirden bahsediyoruz burda. Peki ne oldu da daha sonra Vloglar kişisel blogları sollamaya başladı? Youtube’u hepimiz az çok biliriz. Youtube kazanç ortaklığı başladı ve buraya yüklenen videolar üzerinden para kazanılması aktif edildi. Kişisel blog yazarlığını hobi olarak değil de sırf para kazanma amaçlı olarak yapanların tamamına yakını Vlog sitelere yöneldi. Çünkü ziyaretçi kitlemiz okumaktan ziyade izlemeyi seviyordu ve Vlogda paylaşılan bir video daha fazla izlenerek daha fazla para kazandırıyordu. Bu sebeple Vloglar bir adım öne çıktı. Hem içerik temini kolay hem ziyaretçisi fazla işte bu yüzden son yıllarda kişisel bloglara nazaran biraz daha göz önünde bulunuyorlar.

Kişisel blog

Kişisel blog

Peki Vlog mu Kişisel Blog mu?

Vlog diye adlandırğımız sitelerin en büyük amacı yukarıda da bahsettiğimiz gibi Youtube tarzı platformlardan gelir elde etmek. Ancak kişisel blog siteleri genellikle hobi amaçlı siteler olduğundan ömürlüktür. Yani ilerde bir gün Youtube yine erişim engeli alırsa Vlogların sonu gelebilir, gelir elde edemeyen vloggerlar siteleri güncellemeyi bırakır yeni alanlara yönelir. Bu yüzden benim seçimim her zaman için kişisel blogdan yana olacak.

İyi Bİr Kişisel Blog Nasıl Olmalıdır?

Kaliteli olarak nitelendirebileceğimiz bir kişisel blog öncelikle adından da anlaşılabileceği gibi kişiye özel olmalıdır. Siteye girdiğiniz anda kime ait olduğu anlaşılmalıdır. Bunun da en kolay yolu domainde site sahibinin adının geçiyor olmasıdır. Sitede yazarın fotoğrafı mesleği yaşı hakkında bir sayfa bulunmalıdır. Bunlar şekli şartlar bana göre. Kişisel blog olmanın asıl şartı yapılan paylaşımların içeriğidir. Hangi sektörde olursa olsun kopyala yapıştır yapan bir site bir yerlere gelemediği gibi kişisel bloglarda da bir yerlere gelemez. Zaten kişisel bloga gelen ziyaretçi orada sizden bişeyler bulmak istediği için gelecektir sonuçta siz haber sitesi değilsiniz her yerde olan içerik sizin sitenizde olamaz. Bu sebeple elinizden geldiğince özgün yazarak, günlük hayatta eleştirdiğiniz konulara yer vererek, incelemeler yaparak başarılı bir kişisel blog yazarı olabilirsiniz. Ayrıca yazımızın başında güzel gelirler elde edebileceğinizi yazmıştık ama bu demek değildir ki sitenin her bir yanından gelir elde edeceksiniz. Sitenizi çöp reklamlarla doldurup takipçilerinizi kaçırmanın anlamı yok. Bu işi hobi olarak yapıp bir ek gelir elde etmeyi kabullenirseniz çok daha başarılı bir yazar olacaksınız.

270 views

3 yorum

  1. paylaşım için teşekkür ederiz 🙂 blog yazmak gerçekten zaman istiyor bu ara sadece hoşuma gidenleri takip ediyorum yazmak daha nasip olmadı 😀

  2. Kardeşim, blogunda başarılar dilerim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

fotoshop maliye muhasebe ünlülerin pornoları mia khalifa sikiş amatör liseli rus sikiyor türkçe alt yazılı izle amatör çıtırı sikti
web
stats