Türkiye'nin en güncel blog sitesi blogzenn.net'a hoşgeldiniz.
Cuma , 12 Ocak 2018
Anasayfa » Sağlık » İshale Ne İyi Gelir

İshale Ne İyi Gelir

İshal hastalığı vücutta ciddi miktarda su kaybına yol açan bir hastalıktır. Bu sebeple ilk olarak aklınızda bulunması gereken bilgi, ishal olduğunuzda bol bol sıvı tüketimi yapmalısınız. Genellikle bakteri ve virüsler sebebiyle ortaya çıkan bu hastalıktan hızlıca kurtulmak için az lifli besinler tüketmeliyiz ve süt, kafein, baharatlı ve yağlı gıdalardan uzak durmalıyız. İshale aşağıdaki yiyecekler iyi gelir.

ishale ne iyi gelir

Elma, ekmek, muz ve pirin en faydalı yiyeceklerdir. Genelde düşük lifli gıdalar kullanılması gerektiğinden pirinç ve pirinç suyu içinde ki nişasta nedeni ile faydalıdır. İshale iyi gelen yiyeceklerde biri de elmadır. Ancak elma kabuğu ishali şiddetlendirir bu yüzden soyulmuş elma tercih edilmelidir. Böğürtlen ve böğürtlen suyu, limon suyu ishale iyi gelen içeceklerdir.

Uzun süreli ishal hastalığı, bebekler, çocuklar ve yaşlılar için çok tehlikelidir. Çocuklarda ve bebeklerde genellikle laktoz emilim düzeni bozulur. Bu nedenle süt ve yoğurt gibi besinler bir süre verilmeyerek dengenin bulunması sağlanır. İshal su kaybına yol açtığından vücudun su dengesi bozulur.

ishale iyi gelen yiyecekler

İshale iyi gelen yiyeceklerin arasına; patates, bal, zencefil, elma sirkesi, keçiboynuzu, kepek, sarımsak ve havucu da ekleyebiliriz. Ancak vücutta su kaybı yaşanırken aynı anda tuz kaybı da yaşanmaktadır. Elektrolit dengesini tekrar sağlamamız gerekir. Bunun için de 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı şeker, 1 çay kaşığ karbonatı 1 litre suya ekleyerek bir karışım elde edebiliriz. Bu karışımı kısa aralıklarla tüketerek ishalden kurtulabiliriz. Bir gün içinde geçmediyse mutlaka bir doktora başvurmamuz gerekir. Dışkıda kan var ise, ilaçlı tedaviye başvurmak gerekir.

İshale İyi Gelen Yiyecekler

Elma Püresi; İshal bağırsakları tahrip eder. Bu tahribatın tedavisini ise elma püresi sağlar. Bağlayıcı besinler arasında yer alan elma püresi sindirim sisteminin de zorlamadan bağırsakları düzenliyor.

Pirinç; İshal olan insanların dışkısının sertleşmesi amacıyla önemli bir yer tutuyor. İshal durumunu atlatabilmek amacıyla lif oranı düşük yiyeceklerin tüketilmesinde fayda var. Beyaz pirinçte ishali geçirmek için önemli bir yere sahip bulunuyor. Esmer pirinç ise lif oranı yüksek olduğundan ishali artırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden ishal olan insanların esmer pirinç tüketmesi önerilmez. İshal durumu uzun süreli olarak sizi rahatsız ettiyse, evde ishali geçirmek için bitkisel tedavi yarım kase kadar pirinci lapa yani üç kase su ile pişirerek, suyunu süzerek suyunu tüketebilirsiniz. İshale ne iyi gelir sorusuna pirinç iyi bir cevap olabilir.

Limon Suyu; Vücuttaki patojenleri yok etmek için oldukça etkilidir. Patojenler ishale sebep olur.

Elma Sirkesi; Kendi haline bile oldukça faydalı olan elma, sirke haliyle tüketildiğinde doğal bir antiseptik haline dönüşüyor. Elma içinde mevcut bulunan pektin maddesi dışkının sertleşmesi için yardımcı olmaktadır. İshalin kısa süre içinde geçmesi için yardımcı olmakta.

Zencefil; Gün içinde bir bardak zencefil çayı içmek ishal durumunun ağırlığını ortadan kaldırır. İshal esnasında kaybedilen su oranını vücuda hızlı bir şekilde alınmasını sağlayan zencefil uygun bitkiler ile karıştırılarak içilebilir.

Kepek; 1 yemek kaşığına yakın kepeği besinlerinizin arasına her gün karıştırır ve bunu düzenli yaparsanız, kısa süre içinde ishalin geçmesine yardımcı olur. Fakat bunları ekmek gibi işlenmiş olarak değil de işlenmemiş olarak tüketmenizin önemi büyük oluyor. Kepeğin en bilindik özelliği kendinin 8 katına denk ürünlerin emilmesine yardımcı olur.

Havuç; 1-2 havuç soyulduktan sonra kaynatılarak, sonrasında püre kıvamına getirilir. 15 dakikada bir 1 tatlı kaşığı yiyeceğiniz havuç sizi rahatlatacak.

Patates Çorbası; Anında geçmesi için gün içinde patates çorbası içmeniz gerekebilir. Bağırsakların düzelmesi için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Sarımsak; sarımsağın antibiyotik bir etkisi bulunmaktadır. İshale neden olan bakterilerin ölmesi için sarımsak tüketmek faydalı olacak. Her gün 2 tane çiğ sarımsak yiyerek kısa süre içinde ishale iyi gelen bir yiyecek olduğunu göreceksiniz.

Muz; Severek tükettiğimiz muz sindirim sistemini çalıştıran yiyecekler arasında yer alır. Hafif olan meyveyi ishali geçirmek için de yiyebilirsiniz. Potasyum oranı yüksek olan meyve ishal süresince kaybedilen potasyumu karşılamaktadır. Tek başına ishali geçirme etkisi bulunmasa da ishal olduğunuzda kaybettiğiniz besin değerlerini almanıza yardımcı olacaktır.

Bal; Bal ishal tedavisinde bakterilerin ölmesine yardımcı olacak yiyecekler arasında yer alıyor. 500 gram suya 4 kaşık bal karıştırarak gün içinde tüketilebilir. Şeker hastalarında ise bal tüketimi doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmektedir.

Keçi Boynuzu; Bağlayıcı bir ürün olarak bilinen keçiboynuzu anti-viral bir etki sağlamaktadır. İshal olan bebeklerde bile kullanılabilen bir besindir. Fakat bebek mamasına ekleyerek verilmesinde fayda var.

316 views

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

fotoshop maliye muhasebe ünlülerin pornoları mia khalifa sikiş amatör liseli rus sikiyor türkçe alt yazılı izle amatör çıtırı sikti
web
stats