Türkiye'nin en güncel blog sitesi blogzenn.net'a hoşgeldiniz.
Pazar , 14 Ocak 2018
Anasayfa » Sağlık » Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Günlük yaşamda da ağız ve diş sağlığının önemi çok fazladır. Ağız ve diş konusu sosyal ortamlarınızdan tutun da psikolojik olarak kendinizi nasıl hissettiğinize kadar olan her alanda oldukça mühim bir yelpazeyi kapsar ve genellikle ertelenen ve boş verilen bir sağlık detayıdır. Normal hayatta dahi bu kadar önemli bir konu hamileyken iki kat daha fazla önem taşımaya başlıyor.

Hamileliğiniz boyunca ağız ve diş sağlığınıza nasıl dikkat edebilirsiniz ve hamilelikte ağız ve diş sağlığınız ile ilgili neler yapabilirsiniz bir göz atmaya ne dersiniz?

Hamilelik kadın vücudunu a’dan z’ye değiştiren tüm hormonları etkileyen bir süreç. Bu 9 aylık süreçte diş ve diş etleri de her zamankinden daha fazla etkileniyor.
Hamilelik boyunca diş ve diş etlerinde plak birikimi artıyor. Plak birikimi demek gıda artıkları anlamına geliyor. Gıda artıkları dişlerde ve diş etlerinde biriktikçe diş etleri sertleşiyor.

Sertleşen diş etleri kanamalar ve ağrıya neden olabiliyor. Bu durum genellikle hamileliğin 2. Ayından sonra başlar ve 8. Aya kadar devam edebilir.
Eğer hamilelikte kusma olayı sıklıkla yaşıyorsanız bu durum da diş ve diş etlerinizi etkileyen olumsuz bir olaydır. Midenizden gelen asidik sıvı diş etlerinize zarar verir ve ağrılarınızı arttırabilir.

Hamilelik boyunca yaşayabileceğiniz dişlerinizle ilgili rahatsızlıklardan korunabilmek için yapmanız gereken tek şey normal hayatınızda olduğu gibi dişlerinizin sağlığına özen göstermeniz olacaktır.

Düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak, diş ipi kullanmak ve hamileliğinizde de diş doktorunuz ile sürekli olarak iletişim halinde kalmak yaşayacağınız sorunları minimuma indirebilir.
Eğer hamileliğinizde bir diş tedavisi kanısına varıldıysa bu tedaviyi hamileliğinizin 2. Trimester döneminde yaptırmalısınız. Çünkü ilk 3 aylık dönemde bebeğiniz daha çok ufaktır ve gelişim süreci çok hızlıdır.

Alacağınız ilaçlar hem fizyolojik hem de psikolojik olarak hem sizi hem de bebeğinizi fazlasıyla etkileyecektir.

Hamileliğin erken safhalarında diş etlerinde şişlikler, kızarıklıklar gözlenebilir. Bu şekildeki diş eti oldukça hassastır ve kolayca kanar.
Hamilelik sırasında kadınların diş etlerinde oluşan bu değişiklikler östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır.
Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkar, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşir.

147 views

2 yorum

  1. Yaralı makale.
    Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

fotoshop maliye muhasebe ünlülerin pornoları mia khalifa sikiş amatör liseli rus sikiyor türkçe alt yazılı izle amatör çıtırı sikti
web
stats